Кафето и отслабването - ползи и рискове

Днес отбелязваме Световния ден на кафето

Докато потенциалните здравословни ползи от кафето са добре известни – по-остър ум, по-нисък риск от развитие на хронични заболявания като деменция и диабет тип 2, дори по-дълъг живот – влиянието му върху вашия план за отслабване е малко по-сложно. Оказва се, че учените все още изследват плюсовете и минусите на увеличения прием на кафе с цел отслабване.

Ето кратко ръководство за това как вашият навик да пиете кафе може да помогне или да навреди на усилията ви за отслабване.

Отслабването изисква малък калориен дефицит (или прием на по-малко калории, отколкото изгаряте чрез ежедневните си дейности и упражнения), а кафето може да наклони везните във ваша полза. „Кофеинът в кафето потиска апетита, така че може да намали чувството на глад между храненията“, обяснява Аманда А. Костро Милър, регистриран диетолог. Всъщност, пиенето на кафе половин час до четири часа преди хранене може да ви помогне да консумирате по-малко храна от обикновено (така че сутрешното ви кафе може да ви помогне за обяда), според преглед, публикуван в International Journal of Food Sciences and Nutrition. Още по-добре, друго малко проучване показва, че този ефект на потискане на апетита може дори да се пренесе и върху следващия ден при хора с наднормено тегло или затлъстяване, които пият умерено количество кафе (200 мл или 6,7 унции на ден).

Ако редовно си поръчвате поничка или сладкиш с кафето, това може да се дължи на факта, че кофеинът предизвиква желание за сладко, като променя начина, по който възприемате сладостта, според проучване в Journal of Food Science. Друг проблем е, че мнозина добавят сметана, захар и ароматни сиропи, за да намалят горчивината на кафето, а това може значително да увеличи калорийния прием. Въпреки това, самото кафе е нискокалорична напитка, така че по-здравословни варианти като пиенето му чисто или с малко добавки могат да го направят полезно допълнение към вашата диета за отслабване, казва Костро Милър.

Увеличаването на физическата активност в комбинация със здравословна диета може да подпомогне отслабването, но ако се затруднявате да се придържате към тренировъчния си план, помислете за добавяне на кафе към предтренировъчния си режим. „Кофеинът в кафето също така доказано повишава енергията, особено ако се приема преди тренировка, което ви позволява да се чувствате по-енергични и да тренирате по-интензивно във фитнеса“, казва Костро Милър. Това се дължи на стимулиращите ефекти на кофеина, който може да ускори кръвообращението, да увеличи мускулната сила, издръжливостта и мощността и дори да намали усещането за усилие. В крайна сметка, кафето е чудесно гориво за тренировки. Все пак е важно да се хидратирате с вода, казва Костро Милър, а електролитите са важни, ако тренирате повече от 60 минути.

Вероятно вече сте го изпитали на собствен гръб: кафето може да ви влияе много по-различно, отколкото на някой друг – и това се дължи на определени гени, които определят как тялото ви обработва кофеина. Докато „бързите метаболизатори“ могат да пият колкото искат кафе и да се възползват от неговите ползи, „бавните метаболизатори“ могат да изпитат точно обратното – спад в спортните постижения, както и повишен риск от високо кръвно налягане, инфаркт и преддиабетно състояние. Ако кафето ви прави нервни, може би сте бавен метаболизатор.

Заключение

„Кафето е напълно приемливо за консумация, когато се опитвате да отслабнете. То може да ви даде енергия, има приятен вкус и е нискокалорична напитка“, казва Костро Милър. Въпреки че ефектът на кофеина е строго индивидуален, като цяло е безопасно да се пият около четири чаши кафе на ден (или до 400 милиграма кофеин). Въпреки това, не забравяйте да пиете достатъчно вода и никога не използвайте кафето като заместител на хранене, предупреждава Костро Милър.

Докато някои обещаващи проучвания предполагат, че кофеинът може да подпомогне отслабването, важно е да разберете, че кафето не е магическо решение. За да отслабнете, най-добрият подход остава доказаните методи – лек калориен дефицит, консумация на питателни храни и редовна физическа активност.